Statystycznie rzecz biorąc, podczas remontu musimy trzymać się założonego wcześniej budżetu, co oznacza, że najczęściej szukamy możliwych oszczędności. A podłoga z paneli laminowanych do oszczędnych właśnie należy. Rozważ wady i zalety i wybierz odpowiedni dla siebie rodzaj podłogi.
Panele laminowane to podłogi idealne dla tych, którzy chcą mieć ładną podłogę, ale są ograniczeni budżetem. Szybkie i proste ułożenie podłogi panelowej, stosunkowo nieduży koszt zakupu i niemal nieograniczony wybór wzorów i kolorów przemawia za tym wyborem. Ale wiadomo, każda podłoga ma swoje zalety i wady.
Z czego są zrobione panele laminowane
Z czego zrobione są panele laminowane? Z rdzenia, wykonanego z płyty HDF, MDF lub płyty wiórowej. Na powierzchni znajduje się papier z nadrukowany wzorem lub laminat, które wzmacnia się warstwą Overlay, pokrytej warstwą żywicy melaminowej, która z kolei chroni panele przed wodą i uszkodzeniami mechanicznymi. Rdzeń ma grubość od 7 do 8 mm, a spód panela pokryty jest warstwą melaminy, która chroni przed wilgocią i odkształcaniem się panela. Do łazienek i kuchni absolutnie nie nadają się panele wykonane na rdzeniu z płyty wiórowej. Najlepiej sprawdzą się w tych pomieszczeniach panele z rdzeniem z HDF.
Klasa ścieralności paneli laminowanych
Kolejną istotną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę wybierając panele laminowane jest klasa ścieralności. Określa się ją za pomocą klas, najniższą jest klasa AC1, a najwyższą AC4, a im wyższe oznaczenie cyfrowe, tym panele bardziej odporne na ścieranie. I tak, w pomieszczeniach, gdzie się dużo chodzi, często przebywa, jak korytarze, salony, kuchnie, hole, powinno się układać panele w klasach ścieralności AC3 do AC4, a w sypialniach można z powodzeniem układać klasy niższe.
Minusy paneli laminowanych
Najpierw wymienimy minusy paneli laminowanych, bo jest ich zdecydowanie mniej niż plusów. Minusem tych podłóg jest ich akustyczność. Nie da się ukryć, że to podłogi sztuczne, więc dźwięk przez ni wydawany jest sztuczny, nieprzyjemny i głośny. Słychać na nich każdy krok w obcasie, a nawet stukanie psich pazurów. Aby wyeliminować hałas podkłada się pod panele maty eliminujące hałas, zrobioną z poliuretanu lub włókna drzewnego. Inne mają wbudowany system tłumiący kroki. Kolejnym minusem jest fakt, że nie są podłogami odnawialnymi, czyli leżą na podłodze do zniszczenia lub wymiany. Nie zabarwisz ich na inny kolor, nie wycyklinujesz, nie dodasz połysku. Ze względu na to, że są materiałem sztucznym, mogą również wywoływać reakcje alergiczne, dlatego warto szukać paneli z odpowiednim certyfikatem, gwarantujących ich hipoalergiczność. Kolejnym minusem, którego nawet nie musimy zauważyć, jest wysoka toksyczność przy paleniu paneli laminowanych. Ale skoro nie zamierzamy wywołać pożaru w mieszkaniu, to raczej toksyczność podczas palenia nam nie szkodzi.
Plusy paneli laminowanych
Zalet paneli laminowanych nie sposób w skrócie wymienić. Po pierwsze, to podłoga łatwa do ułożenia dla każdego. Nie trzeba jej ani kleić, ani przybijać ani też przykręcać do podłoża. Owszem, można zakupić panele, które układa się na klej, ale też są takie z profilem zatrzaskowym. Atutem jest również bogactwo wzorów. Bez względu jakie masz oczekiwania względem aranżacji, dobierzesz do niej kolor i wzór podłogi, bez względu na to, czy chcesz mieć nowoczesne wnętrze czy bardziej klasyczne. W sprzedaży dostępne są panele o wzorach niekoniecznie przypominających drewno. Możesz kupić panele z rozmaitymi nadrukami, imitujące kamień lub terakotę. Do tego, panele możesz ułożyć samodzielnie, a po ułożonej podłodze możesz od razu zacząć chodzić. Panele cechuje też wysoka odporność na uszkodzenia, zaplamienia, i środki chemiczne. Są panele, które bez problemu można ułożyć na ogrzewaniu podłogowym.
Ich największym atutem jest łatwość w pielęgnacji. Należy je myć za pomocą wilgotnej ścierki, zwilżonego mopa i łagodnego detergentu. Możesz używać do mycia środków antystatycznych, aby podłoga się nie elektryzowała. Co jakiś czas należy przemyć podłogę środkiem nabłyszczającym.