Podłoga drewniana do łazienki

Drewno w łazience daje poczucie przytulności i elegancji. Niestety, nie wszystkie rodzaje drewna nadają się do łazienki, ale jeśli marzy ci się drewniana podłoga czy meble w łazience, to nic straconego. Podpowiadamy, jakie gatunki drewna sprawdzą się w łazience oraz jak drewno w łazience zabezpieczyć i pielęgnować.

Drewno w łazience wygląda naturalnie, bardzo przyjaźnie i ociepla wnętrze. Świetnie wygląda na podłodze, ścianie lub jako dekoracja. Nie bez kozery w wilgoci łazienki najlepiej radzą sobie egzotyczne gatunki drewna, czyli tek, iroko, merbau, sapeli czy bambus. Drewno, które ma znaleźć się w łazience, powinno być dobrze zaimpregnowane lakierem lub woskiem. Łączenia drewna między sanitariatami a podłogą z drewna powinny być bardzo dobrze zaimpregnowane, dla ochrony przed wilgocią. Drewno w łazience łagodzi sterylny i chłodny charakter tego wnętrza. Nie musi być materiałem, z którego tworzymy podłogę w łazience, równie dobrze sprawdzi się jako okładzina ściany czy wanny. Najważniejsze, to dobrać odpowiedni do łazienki gatunek.

Gatunki drewna wybrać na podłogi do łazienki

Gatunki drewna na podłogi do łazienki powinny zostać starannie wybrane. Podłoga i cała łazienka narażona jest na działanie wilgoci, więc powinno zostać tu przeznaczone drewno twarde, stabilne i o niskim współczynniku skurczu. Idealne pod tym względem jest drewno egzotyczne, zawierające dużą ilość garbników, związków żywicznych oraz substancji oleistych. Do łazienek szczególnie poleca się iroko oraz tek, ale również jatoba, cedr, merbau, doussie, lapacho, badi, wenge, a z rodzimych gatunków dąb, wiąz, jesion, jawor oraz modrzew.

Na podłogach w łazience sprawdzi się drewniany parkiet i deski podłogowe

Na podłogach w łazience sprawdzają się większe elementy, takie jak parkiet czy deski podłogowe. Spoiny należy wypełniać elastomerem, dzięki czemu woda, która się w łazience zawsze może rozlać, nie będzie wnikała pod posadzkę. Wilgoć, działająca na drewno od spodu może spowodować, że podłoga będzie niszczała. W łazience sprawdza się szczególnie drewno klejone, a nie lite deski. Dlatego też sprawdzają się tu deski barlineckie oraz wielowarstwowe panele drewniane. ich konstrukcja powoduje, że zminimalizowany jest skurcz drewnianych elementów, a dzięki temu nie powstają w podłogach brzydkie szczeliny.

Zabezpieczenie podłogi drewnianej i elementów drewnianych w łazience

Zabezpieczenie podłogi drewnianej i elementów drewnianych w łazience ma chronić nie tylko przed wodą, ale też przed urazami mechanicznymi. Stosuje się tu woskowanie, olejowanie i lakierowanie. Olejowanie drewna stosuje się do wszystkich gatunków drewna, nawet tych, które z natury zawierają dużą ilość olejków eterycznych i teoretycznie takiej ochrony nie potrzebują. Prawdą jest, że olejki zapewniają swoistą, samstiną impregnację, natomiast z upływem czasu olejki się utleniają i powierzchnia drewna w łazience patynuje się, a na drewnie stworzy się srebrno szara powłoka. Warto pamiętać, że olejowanie powinno się wykonywać metodą na gorąco, kiedy to olej wnika w głąb drewna na głębokość około 5 mm.
Do lakierowania podłóg drewnianych w łazience używa się lakierów poliuretanowych, uretanowych lub uretanowo – alkidowych. Lakier powoduje, że wilgotna podłoga staje się śliska, a olejki eteryczne, zawarte w drewnie egzotycznym utrudniają dobór lakieru. Stosuje się tutaj więc specjalne utwardzacze, środki niwelujące działanie olejków eterycznych, podkłady odcinające, a dopiero później lakier.
Woskowanie nie jest zalecane do drewna egzotycznego, ponieważ przy kontakcie wosku z wodą na powierzchni drewna w ten sposób zaimpregnowanego mogą powstać białe plamy.

Aby zawsze było pięknie, drewno w łazience trzeba regularnie pielęgnować

Aby zawsze było pięknie, drewno w łazience trzeba regularnie pielęgnować. Lakier wystarczy przecierać wilgotną szmatką lub środkami zalecanymi przez producenta, podłogi olejowane trzeba co jakiś czas potraktować olejem pielęgnacyjnym.