Urządzamy kuchnię
Idealna kuchnia to połączenie funkcjonalności i estetycznego wyglądu. W czasie wybierania mebli kuchennych oraz wyposażenia należy zwrócić uwagę na bardzo wiele różnych czynników.
Estetyka kuchni będzie zależała w ogromnym stopniu od indywidualnych upodobań. Aktualne trendy pozwalają na wykorzystanie wielu stylów od rustykalnego po nowoczesny minimalizm. Niezależnie od wybranej aranżacji, należy zwrócić uwagę na ergonomię wnętrza. Duże znaczenie ma wybór mebli kuchennych oraz sprzętu, który będzie przede wszystkim dopasowany do indywidualnych potrzeb. Najważniejsze czynniki, mające wpływ na projekt wnętrza, to częstotliwość korzystania z kuchni, a także kształt i wielkość pomieszczenia. W przypadku tego wnętrza ogromne znaczenie ma również trwałość zastosowanych rozwiązań. Wybrane materiały muszą być odporne na zalanie wodą, wysokie temperatury, a także na powstawanie plam.
Zabudowa dopasowana do pomieszczenia
Jednym z największych wyzwań przy urządzaniu kuchni jest dopasowanie zabudowy do kształtu oraz wielkości pomieszczenia. Trzeba zwrócić uwagę na optymalne zagospodarowanie przestrzeni, zwłaszcza jeśli kuchnia jest mała. Jednocześnie należy cały czas pamiętać o funkcjonalności. Istotne jest rozmieszczenie najważniejszych urządzeń i elementów wyposażenia – lodówki, kuchenki oraz zlewozmywaka, ponieważ ich lokalizacja ma kluczowe znaczenie dla ergonomii wnętrza.
Zabudowa jednorzędowa
W przypadku takiego rozwiązania wszystkie części zabudowy będą ustawione w jednym rzędzie. Układ jest mało ergonomiczny, dlatego najlepiej stosować go jedynie w przypadku bardzo wąskich pomieszczeń lub gdy kuchnia została otwarta na salon i dostępna jest jedynie jedna ściana, wzdłuż której można ustawić meble kuchenne. Przy zabudowie jednorzędowej trzeba pamiętać o właściwej kolejności wszystkich sprzętów oraz o zachowaniu odpowiednich odległości między elementami wyposażenia.
Zabudowa dwurzędowa
Przy takiej zabudowanie meble kuchenne oraz pozostałe wyposażenie jest ustawione wzdłuż dwóch ścian. Jest to bardziej ergonomiczny układ. Najbardziej praktyczne rozwiązanie to rozmieszczenie lodówki, zlewozmywaka oraz kuchenki tak, żeby droga między nimi ułożyła się w kształt trójkąta. W ten prosty sposób można zwiększyć funkcjonalność pomieszczenia i znacznie ułatwić codzienne przygotowywanie posiłków.
Ergonomia
Ergonomiczna kuchnia pozwala na szybkie przygotowywanie posiłków, wygodne korzystanie ze wszystkich urządzeń oraz praktyczne rozmieszczenie produktów. Aby urządzić naprawdę funkcjonalne wnętrze, trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii, które mają kluczowe znaczenie.
Wysokość mebli musi być dopasowana do wzrostu użytkowników. Dotyczy to przede wszystkim blatu, który służy do wykonywania wielu czynności koniecznych przy gotowaniu. Dosyć trudne jest dobranie odpowiedniego rozwiązania, jeśli w kuchni będą pracować osoby o bardzo różnym wzroście – w takim przypadku konieczny jest kompromis i zastosowanie reguły złotego środka.
Odpowiednie rozmieszczenie szafek ma ogromny wpływ na wygodę korzystania z kuchni. Dobrym rozwiązaniem jest między innymi zrezygnowanie ze stosowania półek w dolnych szafkach, ponieważ wymagają one pochylania się i trudno wyjąć rzeczy, które zostały umieszczone głębiej. W takim przypadku sprawdzą się szuflady, które pozwolą na lepszą organizację oraz łatwy dostęp do wszystkich przygotowywanych przedmiotów.
Jakie szuflady będą najlepsze? Warto wybrać takie z amortyzacją zamykania oraz z pełnym wysuwem. Już na etapie projektowania kuchni należy przemyśleć przeznaczenie każdej szuflady i dobrać odpowiednie wkłady, podziałki oraz inne praktyczne akcesoria ułatwiające utrzymanie porządku. Także na tym etapie trzeba zastanowić się nad praktycznym rozmieszczeniem produktów. Te częściej używane powinny znajdować się pod ręką, w łatwo dostępnym miejscu np. na najniższym poziomie wiszących szafek.
Potrzeby rodziny
Dobrze zaprojektowana kuchnia powinna zostać zaplanowana zgodnie z potrzebami domowników, a także ich liczbą oraz ilością i rodzajem przygotowywanych posiłków.
Lodówka – jej wielkość musi być dopasowana do liczebności rodziny, a także częstotliwości zakupów i rodzaju ulubionych produktów spożywczych. Kupowanie dużego urządzenia dla jednej osoby zazwyczaj nie ma sensu i będzie powodowało niepotrzebne zużycie energii.
Płyta grzejna – ilość palników i szerokość samej płyty są uzależnione głównie od rodzaju przygotowywanych posiłków. Osoby, które gotują duże obiady dla całej rodziny, będą potrzebowały dużej, wygodnej kuchenki. Jeśli gotowaniem zajmuje się kilku domowników jednocześnie, można zastanowić się nad umieszczeniem płyty na wyspie lub półwyspie tak, aby była dostępna z kilku stron.
Piekarnik – to bardzo przydatne urządzenie, które warto umieścić w każdej kuchni, nawet jeśli nie jest wykorzystywane na co dzień. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest piekarnik ustawiony powyżej klatki piersiowej, ponieważ nie trzeba się pochylać przy wkładaniu i wyjmowaniu przygotowywanych potraw.
Zmywarka – wiele osób zastanawia się, czy rzeczywiście warto inwestować w takie urządzenie. Trzeba pamiętać, że zajmuje ono sporo miejsca w kuchni. Osoby, które rzadko gotują i często jedzą poza domem mogą mieć problem z zapełnieniem zmywarki. Jednocześnie przy większej liczbie domowników takie urządzenie pozwala na zaoszczędzenie bardzo dużej ilości czasu, wody i energii. Najlepiej dopasować wymiary zmywarki do konkretnych potrzeb, czyli do ilości używanych naczyń.
Jakie materiały wybrać do kuchni?
Meble do kuchni
Do produkcji szafek wykorzystuje się laminowane płyty wiórowe. Trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na wybór frontów szafek, ponieważ to one odgrywają najważniejszą rolę i wpływają na trwałość, estetykę oraz styl kuchennej zabudowy. Do wyrobu frontów stosuje się głównie płyty drewnopodobne, a także szkło.
Bardzo duże znaczenie ma wybór materiału, z którego zostanie wykonany blat. Ten element wyposażenia jest szczególnie narażony na różne uszkodzenia. Blat kuchenny może być zrobiony z wielu materiałów. Popularne rozwiązania to między innymi:
- postforming – laminat naklejany na płytę wiórową,
- kompozyt,
- drewno klejone,
- naturalny kamień.
W przypadku blatu lepiej wybierać materiały o raczej stonowanej kolorystyce lub delikatnym wzorze. Ponieważ na blacie znajduje się zazwyczaj wiele różnych przedmiotów, wyrazisty wzór stworzy wrażenie chaosu i bałaganu. Z drugiej strony na zupełnie gładkich, jednolitych powierzchniach łatwo zauważyć każde zabrudzenie lub zarysowanie. Kolor blatu powinien dobrze komponować się z pozostałymi elementami wyposażenia takimi jak meble kuchenne, czy płytki. Barwa może być zharmonizowana z kolorystyką kuchni lub kontrastowa.
Ściany w kuchni
Najszybszym i najłatwiejszym rozwiązaniem jest pomalowanie ścian. W ten sposób można uzyskać w zasadzie dowolny kolor oraz jednolitą powierzchnię bez łączeń i podziałów. Farba wykorzystana w takim pomieszczeniu musi posiadać odpowiednie właściwości, przede wszystkim powinna być wodoodporna i zmywalna. W przypadku nierównych ścian lepiej sprawdzi się tapeta. Specjalne tapety wykonane są z winylu lub włókna szklanego, czyli materiałów niepalnych i odpornych na wilgoć.
Najbardziej popularnym rozwiązaniem pozostają jednak płytki ceramiczne. Są bardzo odporne na wysoką temperaturę oraz działanie wody. Łatwo można je wyczyścić, także z tłuszczu. Zazwyczaj stosuje się je między meblami oraz wiszącymi szafkami, nad blatem kuchennym i płytą, czyli tam, gdzie ściana jest najbardziej narażona na zaplamienie. Ułożenie płytek wymaga zatrudnienia fachowca, a dobre produkty tego typu nie są najtańszym rozwiązaniem. Jednocześnie na dłuższą metę jest to bardzo opłacalna inwestycja, ponieważ takie wykończenie przetrwa przez wiele lat bez konieczności wymiany czy poprawek.
Podłoga
Materiał wykorzystany do wykończenia podłogi w kuchni musi być trwały, odporny na ścieranie oraz łatwy do czyszczenia. Pod tym względem najlepiej sprawdzają się tradycyjne płytki ceramiczne. Podobne właściwości ma także gres porcelanowy oraz szkliwiony. Ciekawą alternatywą jest podłoga kamienna, na przykład z twardego, nienasiąkliwego granitu lub łupka, który pasuje do nowoczesnych wnętrz. W kuchni, która jest otwarta na salon, można zdecydować się na podłogę z drewna. Najlepiej wykorzystać twarde, rodzime drewno lub gatunki egzotyczne wyjątkowo odporne na działanie wilgoci.
Oświetlenie
Właściwe oświetlenie w kuchni to kolejny bardzo ważny element, którego nie można pominąć. Odpowiednie światło stworzy przyjemny nastrój, ale także ułatwi gotowanie. Niezbędne jest zamontowanie lampy w centralnym miejscu na suficie. W mniejszej kuchni oprawa powinna znaleźć się bezpośrednio nad stołem, w większej można umieścić dwie lampy – nad stołem oraz w centrum wnętrza.
Kluczowe znaczenie dla wygodny i funkcjonalności ma właściwe oświetlenie miejsc roboczych, czyli blatu, kuchenki oraz zlewozmywaka. W wielu kuchniach osoba przygotowująca posiłek będzie odwrócona plecami do głównego źródła światła. W takim przypadku najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie lamp w otworach, które wycina się w spodzie szafek kuchennych. Dzięki temu można osiągnąć równomierne oświetlenie wszystkich ważnych powierzchni. Warto zwrócić uwagę na fakt, że takie rozwiązanie ułatwi dokładne usuwanie zabrudzeń i utrzymanie wysokiego poziomu higieny. Jednocześnie może spełnić funkcję dekoracyjną i stanie się ciekawą ozdobą wnętrza.
Jak urządzić małą kuchnię?
Urządzenie małej kuchni jest często sporym wyzwaniem. Z drugiej strony przy odpowiednim zaplanowaniu przestrzeni takie pomieszczenie może stać się naprawdę wygodne i funkcjonalne. W niedużych pomieszczeniach bardzo duże znaczenie ma wybór właściwych mebli kuchennych. Ogromną rolę odegra także dobrze przemyślane rozmieszczenie wszystkich niezbędnych produktów i przedmiotów. Warto wykorzystać przeszklenia, które optycznie powiększają przestrzeń. Zamiast otwieranych drzwiczek sprawdzą się np. osłony przesuwne. Inne praktyczne rozwiązania, które pozwolą na zaoszczędzenie miejsca to między innymi jednokomorowy zlew, mniejsza lodówka, a także urządzenia wielofunkcyjne, takie jak piekarnik z funkcją mikrofalówki. Oczywiście w małej kuchni warto postawić przede wszystkim na jasne kolory. Nie można natomiast przesadzać z ilością różnych dodatków, dekoracji i ozdób. Dobrym pomysłem jest zainspirowanie się modny trendem, który polega na chowaniu praktycznie wszystkich sprzętów oraz przedmiotów wykorzystywanych na co dzień w szafkach tak, aby na blacie zostało jak najmniej rzeczy.
Jak urządzić otwartą kuchnię?
Kuchnia otwarta na salon to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. W przypadku takiego wnętrza meble kuchenne oraz inne elementy wyposażenia i wykończenia muszą bardzo dobrze komponować się z aranżacją całej przestrzeni. Na szczęście nowoczesne meble są projektowane tak, aby ułatwić stworzenie takiego wystroju. Urządzenia można ukryć w zabudowie, nawet okap da się zasłonić fornirem. Alternatywnym pomysłem jest wyeksponowanie sprzętu AGD, który może robić wrażenie i przyciągać wzrok dzięki nietypowemu, ciekawemu designowi. Oczywiście w takim przypadku trzeba zainwestować w zakup sprzętu, który będzie wyróżniać się pod względem estetyki i zostanie idealnie dobrany do aranżacji.
Funkcjonalne rozwiązania w przypadku otwartej kuchni to między innymi stół umieszczony między kuchnią i salonem. Warto zdecydować się na blat, który będzie dostępny z dwóch stron, co umożliwi wygodne przygotowywanie posiłków przez więcej niż jedną osobę. Dobrze jeśli część czynności uda się wygodnie wykonać, stojąc twarzą w stronę salonu lub jadalni – dzięki temu można jednocześnie przygotowywać posiłek i rozmawiać z domownikami lub gośćmi.
Nie zawsze otwarta kuchnia jest do końca wygodna i funkcjonalna. Takie rozwiązanie wymaga przede wszystkim systematycznego dbania o porządek i czystość. Sterta brudnych naczyń w zlewie robi mało estetyczne wrażenie. Dlatego można wykorzystać różne przesłony lub ścianki, które pozwolą zasłonić część pomieszczenia przed wzrokiem gości.
Modna kuchnia
Przed wybraniem konkretnych rozwiązań do kuchni, warto również sprawdzić aktualne trendy, które mogą stać się źródłem ciekawych inspiracji. Przede wszystkim trzeba podkreślić, że kuchnia staje się ważnym pomieszczeniem i odgrywa coraz większą rolę w życiu domowników. Przestała być pomieszczeniem, gdzie wykonuje się nudne i żmudne obowiązki. Jest za to miejscem spotkań rodziny, wspólnego przygotowywania posiłków oraz odpoczynku. Duże znaczenie ma także fakt, że kuchnia coraz częściej otwiera się na salon oraz jadalnię.
Zmiana w trendach dotyczących wystroju kuchni wynika także z rosnącej ergonomii takich pomieszczeń, które są coraz lepiej dopasowane do potrzeb domowników. Nowoczesne meble do kuchni są projektowane przede wszystkim z myślą o półotwartej lub całkowicie otwartej przestrzeni połączonej bezpośrednio z salonem.
Obecnie stosuje się dwa różne podejścia. Można zdecydować się na dużą, widoczną, starannie zaprojektowaną kuchnię, która stanowi integralną część strefy dziennej lub na kuchnię praktycznie niewidoczną, całkowicie zabudowaną, np. ukrytą za drzwiami szafy. To ostatnie rozwiązanie jest stosowane głównie w małych mieszkaniach w dużych aglomeracjach i często przeznaczone jest dla osób, które rzadko przygotowują posiłki i nie poświęcają dużo czasu na gotowanie.
Na szczęście aktualne trendy są bardzo elastyczne, a największą wagę przykłada się do ergonomii. Dlatego bez problemu uda się stworzyć własną kuchnię, która będzie idealnie dopasowana do indywidualnych potrzeb. W zależności od upodobań można postawić na sprawdzone, klasyczne rozwiązania, nowoczesną elegancję lub wyjątkową oryginalność.