W domach piętrowych albo z poddaszem użytkowym potrzebne są schody. Można zdecydować się na różnego typu konstrukcje, a do ich budowy wykorzystać stal, beton oraz wyjątkowo eleganckie drewno. To właśnie ten ostatni materiał jest wart szczególnego zainteresowania, ponieważ schody drewniane charakteryzuje nie tylko wysoka użyteczność, ale i niepowtarzalna estetyka.
Jakie zalety mają schody drewniane?
Największą ich zaletą jest to, że są po prostu… drewniane. Brzmi może nieco dziwnie, ale jeżeli przyjrzymy się walorom drewna, to chyba można przestać się dziwić temu stwierdzeniu. W zasadzie trudno znaleźć osobę, która nie doceniałaby naturalnego uroku tego materiału, a przecież na kwestiach estetyki się nie kończy. Drewno tworzy niezwykle przyjazny mikroklimat w domu, co docenią alergicy. Jednak należy też podkreślić jego doskonałe parametry użytkowe. Dla kogoś, kto uwielbia biegać boso, drewno okazuje się najlepszym wyborem, ponieważ jest ciepłe w dotyku.
Niektórzy obawiają się, że schody drewniane mogą się szybko zniszczyć. Nic z tych rzeczy, o ile pamięta się o systematycznych zabiegach konserwacyjnych (np. lakierowaniu). Co więcej, przy wyborze drewna egzotycznego nawet o tym można zapomnieć i jedynie skupić się na regularnym czyszczeniu stopni i balustrady – w końcu brudne schody estetyki wnętrzu na pewno nie dodają. W każdym razie schody drewniane są naprawdę solidne, a przy tym odpowiednio wytrzymałe i trwałe. To opłacalna inwestycja na wiele lat.
Warto jednocześnie podkreślić, że drewno jest na tyle łatwe w obróbce, że bez większych problemów udaje się wykonać schody nie tylko klasyczne w formie, ale także o dość oryginalnych konstrukcjach. Dzięki temu doskonale można je dopasować zarówno do klasycznych, jak i bardzo nowoczesnych aranżacji wnętrz. Jest to tym bardziej osiągalne, że drewno idealnie się komponuje z innymi materiałami np. betonem, metalem czy szkłem. Możliwości aranżacyjne poszerzają także właściwości drewna w aspekcie koloru czy dodatkowych efektów. Wykorzystywane w montażu schodów gatunki drewna mają często bardzo interesujące odcienie. Uwagę przyciągają jasne wybarwienia, ale i bardzo ciemne, niemal wpadające w czerń. Można też zdecydować się na nadanie schodom drewnianym wyjątkowego charakteru poprzez odpowiedni połysk albo celowe postarzenie.
Z jakiego drewna montuje się schody?
Konstrukcja schodów drewnianych cechuje się lekkością, ale zarazem dobrymi parametrami użytkowymi. Do ich wykonania stosuje się wyłącznie najwyższej jakości elementy z wyselekcjonowanych gatunków, właśnie pod kątem ich wytrzymałości oraz odpowiedniego stopnia twardości. Do wyboru są zarówno gatunki rodzime, jak i egzotyczne. Z tych pierwszych największą popularnością od lat cieszy się dąb, a także jesion. Niektórzy klienci decydują się również na orzech albo na wiąz.
Z gatunków drewna iglastego szczególnie ceniony jest świerk, aczkolwiek niekoniecznie ten rodzimy. Zdecydowanie lepszymi parametrami wytrzymałościowymi wyróżnia się świerk skandynawski. Z kolei sosna jest nieco zbyt miękka. Owszem, można ją zastosować do budowy schodów w domu, jednak wtedy należy się liczyć z koniecznością bardzo systematycznych zabiegów konserwacyjnych. Niekoniecznie też sprawdzi się w domu, po którym biegają zwierzęta domowe (ostre pazurki) i dzieci, które mogą przez przypadek upuścić jakąś zabawkę na schody – a na sosnowych łatwo o wgniecenia czy rysy. Nie poleca się również buku ze względu na jego dużą podatność na wilgoć. Pod jej wpływem buk zaczyna się szybko odkształcać. W przypadku schodów to poważny problem.
Coraz częściej wybiera się różne gatunki drewna egzotycznego. To niezwykle interesująca, choć droższa opcja. Jednak walory użytkowe jatoby, wenge, merbau, mahoniu czy iroko okazują się na tyle duże, że nawet wyższa cena nie powstrzymuje przed zainwestowaniem w naprawdę bezproblemowe rozwiązanie, jakim są schody z drewna egzotycznego. Wiele osób podkreśla nie tylko świetną odporność tego drewna na zarysowania, działanie promieniowania słonecznego i wilgoć, ale również interesującą kolorystykę oraz usłojenie.
W ostatnich latach schody z drewna litego są równie popularne, jak te wykonane z elementów fornirowanych. Nie chodzi tutaj o oszczędności, ale o mniejszą podatność naturalnego forniru wyginanie, skręcanie i innego rodzaju wypaczenia. Jednak podczas wyboru należy też mieć na uwadze, że warstwa forniru ma zaledwie 2-3 mm, więc nie można jej szlifować jak drewna litego. W przypadku renowacji stopni pozostaje zatem tylko wymiana forniru.
Jakie konstrukcje schodów drewnianych są do wyboru?
Decyzja o wyborze konkretnego gatunku drewna to pierwszy krok, ale trzeba również zastanowić się nad rodzajem konstrukcji. Nie każda z nich będzie rzeczywiście pasować do konkretnej aranżacji wnętrza. W razie jakichkolwiek problemów z wyborem doświadczeni schodziarze służą oczywiście pomocą. Warto pamiętać, że to konstrukcja determinuje ogólny wygląd schodów. Na co można zatem się zdecydować?
Jeżeli najważniejsze jest, aby konstrukcja była jak najprostsza, to doskonałą opcją okazują się schody drewniane policzkowe. Ich podstawę stanowią dwie belki policzkowe (stąd nazwa) mające 6-8 cm grubości. Belki te tworzą oparcie dla krawędzi stopni. Czasami konieczne są dodatkowe wsporniki, z reguły w formie słupów. Można również wybrać nieco zmodyfikowaną konstrukcję schodów policzkowych, czyli policzkowo-sztycową. W tym przypadku z jednej strony montuje się belkę policzkową, a z drugiej balustradę schodową. Owa balustrada ma poręcz podpartą przez tralki opierające się na krawędziach stopni. Ważne, aby tralki zostały dość gęsto ułożone.
Kolejną możliwością są schody drewniane wspornikowe, zwane także siodłowymi. W tej konstrukcji stopnie są podtrzymywane w swojej środkowej części przez belki nośne – czasami wystarczy tylko jedna taka belka, ale często są to dwie, a nawet trzy belki. Belki te lokalizuje się pomiędzy stropem a podłogą, o ile wykonuje się w miarę proste schody jednobiegowe. Przy nieco bardziej skomplikowanych konstrukcjach konieczne są dodatkowe podpory. Stopnie w konstrukcji siodłowej mogą mieć połączenie ze ścianą.
W konstrukcji schodów krętych uwagę zwraca pionowy słup pełniący funkcję łącznika ze stopniami. Bardzo ważne, aby cała konstrukcja miała odpowiednią wytrzymałość i sztywność, a to zapewnia balustrada. Można ją łączyć z belką policzkową.
Niekonieczne całe schody muszą być drewniane. Ciekawą opcją są konstrukcje schodów stalowo-drewniane bądź betonowo-drewniane, w których tylko stopnie wykonuje się z drewna. Do części nośnych, a niekiedy również do słupków balustrady wykorzystuje się stal albo beton.
Jeżeli szczególnie zależy na szybkości montażu, to można wybrać schody modułowe pozbawione słupów i belek nośnych. Cała konstrukcja składa się z modułów, a konkretnie stopni już połączonych ze wspornikami. Aby je zespolić, wystarczy od spodu wkręcić śruby. Moduły mogą, ale nie muszą mieć połączenia ze ścianą.
O czym warto pamiętać przy wyborze schodów drewnianych?
Montażem schodów drewnianych w domu jednorodzinnym najlepiej zająć się na etapie prac wykończeniowych, a konkretnie jeszcze zanim położy się podłogę. Jeżeli projekt architektoniczny budynku uwzględnia strop drewniany, to z reguły również schody są w projekcie drewniane. Jednak zazwyczaj gotowe projekty dostępne w biurach architektonicznych przewidują wykonanie schodów betonowych. W takiej sytuacji konieczne się okazuje dokonanie zmian, a w zasadzie sporządzenie specjalnego projektu dotyczącego realizacji schodów drewnianych. W nim określa się nie tylko konstrukcję schodów, ale wszystkich parametrów wykonawczych. To daje podstawę do bezproblemowego montażu.
Jeżeli materiał zostaje zamówiony razem z usługą montażu schodów, to nie tylko oszczędza się pieniądze, ale także dostaje się gwarancję na schody. Długość prac montażowych zależy od rozmiaru schodów oraz konkretnej konstrukcji i trwa od kilku godzin do kilku dni.
Warto też podkreślić, że miejsce pod schodami naprawdę łatwo zagospodarować. Można tam wstawić półki albo nawet szafkę.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą schodów drewnianych.